
7 tipov na komunikáciu s dieťaťom, ktoré koktá
Nasledujúce tipy predstavujú niekoľko spôsobov, ako môžu dospelí v okolí dieťaťa pomôcť zlepšiť jeho reč.
Znížte tempo. Hovorte so svojím dieťaťom pokojne a pomaly, pričom často robte prestávky. Počkajte niekoľko sekúnd po tom, čo dieťa dokončí svoju reč, než začnete hovoriť vy. Váš vlastný pomalý a uvoľnený prejav bude oveľa účinnejší ako rady typu „spomaľ“ alebo „skús to znova pomaly.“ Pre niektoré deti môže byť prospešné na istý čas zaviesť aj pomalšie tempo života.
Plná pozornosť. Skúste častejšie venovať svojmu dieťaťu nerozdelenú pozornosť a skutočne ho počúvať. To však neznamená, že musíte prestať robiť všetko vždy, keď začne hovoriť.
Kladenie otázok. Kladenie otázok je prirodzenou súčasťou života – ale snažte sa neklásť jednu otázku za druhou. Niekedy je užitočnejšie reagovať na to, čo dieťa povedalo a chvíľu počkať.
Striedanie sa v rozhovore. Pomôžte všetkým členom rodiny, aby sa striedali v hovorení a počúvaní. Deti hovoria oveľa ľahšie, keď je v rozhovore menej prerušení.
Budovanie sebavedomia. Používajte opisnú pochvalu, aby ste posilnili sebavedomie. Napríklad: „Páči sa mi, ako si upratal svoje hračky. Si veľmi nápomocný,“ namiesto jednoduchého „Super.“ Chváľte aj silné stránky, ktoré nesúvisia s hovorením, ako napríklad športové schopnosti, organizovanosť, samostatnosť alebo opatrnosť.
Špeciálny čas. Každý deň si vyhraďte niekoľko minút v pevne stanovenom čase, kedy budete venovať svojmu dieťaťu nerozdelenú pozornosť. Tento tichý a pokojný čas – bez televízie, iPadu alebo telefónov – môže byť dôležitým faktorom pri budovaní sebavedomia malých detí. Stačí päť minút denne, aby ste urobili rozdiel.
Platia normálne pravidlá. Dieťa, ktoré koktá, disciplinujte rovnako ako ostatné deti a tak, ako by ste to robili, keby nekoktalo.
Zdroj: The Stuttering Foundation (USA), upravené podľa potreby
Máte nejaký postreh, radu alebo skúsenosť? Podeľte sa o ňu v sekcií Diskusia