Čo je to koktavosť?

O koktavosti sa všeobecne veľa nehovorí a to napriek tomu, že asi každý človek pozná niekoho, kto sa zajakáva. Množstvo koktavých ľudí akúkoľvek diskusiu na túto tému odmieta, desia sa slovo „koktavosť“ čo i len vysloviť. Navonok viditeľné neplynulosti však zďaleka nie sú to jediné, čo tento hendikep obnáša.

Koktavosť, alebo balbutizmus (z latinského balbūtiēs), je porucha plynulosti reči, ktorá sa nachádza v medzinárodnom klasifikačnom systéme chorôb pod skratkami ICD-10 a ICD-11. Navonok sa prejavuje opakovaním slov, predlžovaním hlások či zvukov a blokmi, pri ktorých sa reč náhle zastaví. Vo vnútornom svete balbutika sa však často odohráva oveľa hlbší a komplexnejší boj.

Viditeľné prejavy koktavosti

Viditeľné prejavy koktavosti sú tie, ktoré si môže všimnúť okolie. Najčastejšie ide o:

Opakovanie slov či slabík – napríklad opakovanie začiatku slova „ma-ma-mama“.

Predlžovanie zvukov – hlasné a predĺžené „aaaa“ na začiatku slova.

Bloky – nečakané zastavenie reči, keď slová jednoducho „nechcú“ vyjsť z úst.

Napätie v tvári alebo krku – často spôsobené snahou prelomiť blok a pokračovať v rozprávaní.

Skryté aspekty koktavosti

Pod povrchom, podobne ako neviditeľná časť ľadovca, sa skrývajú emocionálne a psychické dôsledky koktavosti. Tieto vnútorné prejavy sú často pre balbutikov oveľa náročnejšie ako samotné „koktanie“:

Strach a úzkosť – strach z reakcií ostatných, búšenie srdca, potenie

Hanba a vina – pocit menejcennosti a odsúdenia

Frustrácia – neúspešné pokusy plynulo rozprávať môžu viesť k frustrácii, najmä ak sa snaha „prekonať koktavosť“ končí opakovane neúspechom.

Pocit izolácie – strach rozprávať často vedie k vyhýbaniu sa spoločenským situáciám alebo aj bežným každodenným konverzáciám, čo môže spôsobovať pocit izolovanosti a osamelosti

V skratke je možné popísať to ako strach z rozprávania. Strach z toho, že balbutik v nejakom blížiacom sa rozhovore nedokáže hovoriť plynulo (tým pádom len dôjde k ďalšiemu „zlyhaniu“ a druhá strana ho bude považovať za „menejcenného“). Tieto dookola prichádzajúce myšlienky veľmi často spôsobia, že skutočne nebude hovoriť plynulo. Neplynulá reč je interpretovaná ako „zlyhanie“ a len ďalej posilňuje strach z ďalších konverzácií v budúcnosti. Kruh sa uzavrel a vystúpiť z neho sa javí ako nemožné, pretože tento zvyk (alebo v tomto prípade zlozvyk) sa buduje roky alebo aj celý život.

Je pritom nutné zdôrazniť, že popísaný myšlienkový proces sa u balbutika začne odohrávať spravidla vždy, keď má zámer niečo povedať (či už ide o ide o rozhovor s kolegom v práci alebo s blízkym človekom, opýtanie sa na niečo predavača v obchode, kúpa lístka na vlak, objednávanie jedla v reštaurácií…)

Príklady každodenných situácií

Objednávanie v reštaurácii: Stres z možnej koktavosti pri objedávaní jedla pred čašníkom často vedie k tomu, že balbutik zmení svoju objednávku na niečo, čo dokáže vysloviť ľahšie. Samotná zmena môže nastať už pri výbere reštaurácie, balbutik bude mať tendenciu ísť do reštaurácie so samoobsluhou (nech žijú kantíny!).

Telefonovanie: Telefonovanie môže byť stresujúce, pretože balbutici nemajú vizuálnu podporu alebo možnosť čítať neverbálne reakcie druhej strany. Blok alebo dlhšia pauza môže vyvolať pocit neistoty a strachu, že ich preruší druhá strana alebo že im nebude rozumieť.

Predstavenie sa v novej skupine: Keď sa balbutik predstavuje v novej skupine, môže pociťovať zvýšené napätie, pretože vie, že sa zameriava pozornosť na jeho meno, čo môže byť jeden z najnáročnejších momentov. Tento tlak často spôsobí, že jeho reč sa ešte viac zablokuje.

Máte nejaký postreh, radu alebo skúsenosť? Podeľte sa o ňu v sekcií Diskusia

Návrat hore