8 tipov, ako hovoriť s balbutikom

Koktavosť môže vyzerať ako jednoduchý problém, ktorý sa dá vyriešiť niekoľkými jednoduchými radami, ale pre niektorých dospelých môže byť chronickou celoživotnou poruchou. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete pomôcť vy, poslucháči.

Spomaľ!

Nerobte poznámky, ako napr: “Spomaľ“, “Nadýchni sa” alebo “Uvoľni sa”. Takéto zjednodušené rady môžu byť pociťované ako ponižujúce. To by ani tak nevadilo, keby fungovali… Nervozita a neschopnosť uvoľniť sa naozaj môže zhoršovať plynulosť reči, obyčajným pokynom na ukľudnenie však pravdepodobne docielite opak. Asi máloktorého klaustrofobika tento pokyn vylieči z náhleho pocitu úzkosti v tesnom výťahu. Toto je rovnaké, avšak strach nevyplýva z malých priestorov ale z vyslovenia ďalšieho slova.

Prejavenie úprimného záujmu

Svojím správaním dajte osobe najavo, že počúvate, čo hovorí – nie ako to hovorí. Pýtanie sa úprimných a zaujímavých otázok posúvajúcich diskusiu smerom dopredu je výsada ľudí s dobrými komunikačnými schopnosťami. A tie sa zídu vždy, nielen s balbutikmi.

Kam s pohľadom?

Udržujte prirodzený očný kontakt a trpezlivo a prirodzene počkajte, kým osoba neskončí.

Veď ja to za teba dokončím…

Môžete mať pokušenie dokončiť vety alebo doplniť slová. Snažte sa to nerobiť. Dôvod je jednoduchý – môžete dokončiť slovo alebo vetu, ktorú balbutik vôbec nechcel povedať. A skutočnú myšlienku možno ani nezistíte, pretože druhá strana spraví vnútorný kompromis – prijme vašu myšlienku a uspokojí sa, že nemusí ďalej pokračovať. Tu do úlohy nevstupuje iba empatia – ak sa chcete dozvedieť skutočný názor, iný postup neexistuje.

Problém sám o sebe – telefonovanie

Uvedomte si, že tí, ktorí koktajú, majú zvyčajne väčšie problémy s ovládaním reči pri telefonovaní. V tejto situácii buďte trpezliví. Ak zdvihnete telefón a nič nepočujete, uistite sa, že sa o začatie rozhovoru nepokúša osoba, ktorá koktá, skôr než položíte telefón.

Pokojný tón konverzácie

Hovorte pokojným spôsobom – nie však tak pomaly, aby to znelo neprirodzene. Podporíte tým dobrú komunikáciu. S každým.

Budovanie otvorenosti

Snažte sa s balbutikom o jeho probléme hovoriť. Tu však treba byť veľmi opatrný – napriek tomu, že jeho reč evidentne nie je plynulá, poukázanie na tento fakt môže byť prijaté s obrovskou nevôľou. Ak vám na človeku záleží, časom určite nájdete cestu, ako vhodne o tejto téme rozprávať. Najhoršie pre balbutika je, keď je jeho koktavosť tabu (napriek tomu, že s ňou môže dennodenne bojovať 20 rokov a každý to vidí). Najlepšie, čo sa môže stať je, že sa časom dopracujete do situácie, kedy si sám balbutik urobí vtip zo svojej reči. Pretože sa bude cítiť vo vašej spoločnosti uvoľnene a bez predsudkov. A pretože humor lieči a preľamuje tabu.

Ako (ne)pomôcť balbutikovi

Neuľahčujte život balbutikovi pri objednávaní v reštaurácií alebo podobných prípadoch. Áno, táto rada môže znieť na prvý pohľad nelogicky a neempaticky. Dôležité je však uvedomiť si, že vaša pomoc môže v takýchto prípadoch pôsobiť kontraproduktívne. Krátkodobo môže uľaviť zo stresu z rozprávania, avšak z dlhodobého prispieva k ešte väčšej neistote balbutika a k jeho sociálnej izolácií. Dlhodobá psychická pohoda a neustály tréning v situáciách “na ostro” sú to, čo pomáha balbutikovi prekonávať veľké prekážky a časom eliminovať koktavosť do stavu, v ktorom ho budú jej symptómy ovplyvňovať v minimálnej miere. Je však nutné povedať aj disclaimer – ak vidíte, že balbutik nie je v dobrom duševnom rozpoložení a takúto pomoc požaduje, je úplne na mieste poskytnúť mu ju.

Máte nejaký postreh, radu alebo skúsenosť? Podeľte sa o ňu v sekcií Diskusia

Návrat hore